Певецът, пианист, тромпетист и композитор Боби Вълчев подари на хиляди пловдивчани и гости на града джаз концерт в Античния театър, който премина под светлината на общо 17 000 свещи. Публиката наброяваше няколко хиляди души, а Вълчев и музикантите от Биг Бенд - Пловдив изпълниха за тях световноизвестни джаз произведения на Франк Синатра, Майкъл Бубле, Луис Армстронг и много други.
Националното турне на концерти с кауза под наслов "С песен и стих в сърцата" ще гостува в Плевен на 22 октомври.
Това съобщи Петя Лакова, организатор събития в Народно читалище „Съгласие“, където ще се състои концертът.
На сцената на зала „Емил Димитров“ в читалището плевенската публика ще има възможност да чуе песните на популярни български изпълнители - Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, дует "Шик", Милена Славова, Росица Ганева, дует Weil, Искрен Пецов, Коцето Калки, oует с кауза, вокално трио Deja vu, група "Спринт", група "Хоризонт", Красимир Недялков, група "ЖестиМ".
Специални гости ще бъдат децата и младежите от Музикален център Dori Dios - Плевен, с ръководител Доротея Люцканова, които заедно със звездите на България ще изпеят някои от най-големите им хитове. Концертът е под съпровода на оркестър "София". Съ
На 28 октомври от 19.00 часа на сцената на Народния театър „Иван Вазов” Старозагорската опера ще представи за първи път в София своята забележителна постановка на операта „Евгений Онегин” от П. И. Чайковски. Гостуването е част от богатата юбилейна програма на театъра, посветена на неговата респектираща 100 годишнина, съобщават от операта.
Още с появата си на старозагорска цена през ноември миналата година, спектакълът на операта „Евгений Онегин”, с чиято премиера бе открито 53-то издание на уникалния по рода си Фестивал на оперното и балетното изкуство, предизвика възторга на оперните почитатели. Препълненият салон на Старозагорската опера в две поредни вечери и вълна от суперлативи определиха триумфа и възходящия път на една постановка, в която нейните създатели и блестящи изпълнители вложиха целия си творчески плам и талант. Операта &bdquo
Режисьорът Ридли Скот представя брутално и кърваво продължение на един от най-големите си успехи - „Гладиатор 2“, почти 25 години след като изведе Ръсел Кроу на арената, като премиерата във Франция ще се състои в сряда, 13 октомври, предаде АФП.
Това завръщане в Древен Рим се случва след като първия филм, спечели пет „Оскар“-а, включително за най-добър филм и най-добър актьор, и се превърна в световен касов хит.
„Ридли винаги е имал желание да продължи тази история“, каза Кони Нилсен, която играе Луцила, майката на главния герой Луций, в интервю за АФП преди парижката премиера на „Гладиатор 2“. „Връзката между Луций и Луцила е в центъра на филма“, добавя актрисата.
Действието се развива няколко десетилетия след събитията в първия филм. Луций – внук на бившия император на Рим Марк
Румяна Коцева отбелязва 45 години сценична дейност и кръгла житейска годишнина с концерт на 4 декември в вала „България“.
Певицата ще представи коледни класики в свой превод на български език и с оркестрации на Славил Димитров, като преди София, ще гостува на 2 декември в Шумен, разказват организаторите.
Специални участници в концертите са Васил Петров и Никола Попов, гост музиканти са Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас. На сцената излиза и детския хор на Националното музикално училище „Любомир Пипков“.
Славил Димитров ще дирижира ръководената от него Симфониета Шумен в концертните изпълнения.
Прем
Ретро компютри и български „ретро“ игри ще бъдат показани в изложбеното фоайе на Националния студентски дом. Експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“ може да бъде разгледана от 24 до 26 октомври, съобщават организаторите.
На 26 октомври ще се проведе семинар, съпровождащ изложбата, който ще представи по-подробно историята на експонатите и техните графични софтуери и дисплеи.
По думите на екипа изложбата показва гама от ретро компютри и техните дисплеи, които представят някои от ключовите моменти в историята и развитието на компютрите и компютърната графика, както от глобална, така и от регионална гледна точка.
„Няма как да не се обърне внимание на „Правец“ 82, който следвайки компютърната архитектура на Apple II, изиграва важна роля за въвеждането на персоналните компютри в Източна Е
Концертът беше открит с песента "Cry me a river" и продължи с други познати джаз класики като "Sway" и "Fly me to the moon". Към някои от песните Боби Вълчев добави авторски акцент, като засвири на тромпет заедно с Биг Бенд - Пловдив. Комбинацията от джаз музика и инсталацията от хиляди свещи превърна вечерта във визуален спектакъл.
Според организаторите на събитието идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, като подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост. Към момента световният рекорд е държан в Ню Йорк с 16 000 свещи, но събитието в Пловдив го надмина.
Миналата година Боби Вълчев и Биг бенд – Пловдив отново озариха сцената със свещи на концерт в парк Бунарджика.
Боби Вълчев живее в Дубай от 14 години, където изнася концерти, участва в събития, преподава, композира и записва музика. Наскоро получи от правителството на ОАЕ „златна виза” заради приноса му към местната култура и образование. Свирил е пред кралските семейства на емирствата, а на една сцена е излизал с Лайнъл Ричи, Стинг, Крис Боти, Earth, Wind & Fire.
Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завърна в Панагюрище и още от днес ще може да бъде видян в специално изградената за него зала трезор в Историческия музей в средногорския град. Реликвите ще останат в музея до 10 септември.
Тази година се навършват 75 години от откриването му и по този повод през месец декември със специална програма ще бъде отбелязана годишнината.
При засилени мерки за сигурност ювелирната находка беше посрещната от представители на Общината, директора на музея доц. д-р Атанас Шопов и музейни работници.
Репортер беше допуснат в трезора, докато представители на Националния исторически музей, където съкровището се съхранява постоянно, и специалисти от музея в Панагюрище поставяха оригиналните съдове на мястото на специално изработената за експозицията в Панагюрище 22-каратова реплика.
доц. Шопов коментира, че завръщането на
Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”.
Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на събитието.
„Улица „Екзарх Йосиф", от пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.
Пешеходни зони ще
На 18 октомври е българската премиера на „Усмивка 2“ с Наоми Скот, съобщават от „Форум филм“.
Лентата разказва историята на световната поп сензация Скай Райли (Наоми Скот), която има повече от бурен живот под светлините на прожекторите. Точно, когато е на път да се отправи на ново грандиозно турне, става свидетел на смъртта на свой приятел и започва да преживява все по-ужасяващи и необясними събития. Съкрушена от ескалиращия ужас и тежестта на славата, тя е принудена да се изправи лице в лице с тъмното си минало, за да възвърне контрола над живота си, преди да е станало твърде късно.
Режисьор и сценарист е Паркър Фин, който разширява вселената, изградена от първия филм, предлагайки напълно нова история – още по-зловеща и по-шокираща, без обаче да губи и частица от оригинал
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.
Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт.
Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.
Ръкописът е обявен за световно докумен
Електротехник откри древни фрески по време на ремонт във Вила Фарнезина, Рим, предаде АФП. Трите рисунки са били скрити над сводестия таван на някогашната всекидневна на Агостино Киджи (1466-1520), богат ренесансов банкер и меценат, който построява вилата в началото на XVI век.
Преди една година електротехникът Давиде Ренцони извършва проверка в част от двореца. „Отидох да взема едно фенерче и когато го включих, изведнъж видях фреските. Това беше чудо“, спомня си той пред АФП. На фреските могат да бъдат видени херумиви, облечени в бяло, нарисувани на син, червен и златен фон.
Освен тях е нарисуван и гербът на благородническата фамилия Фарнезе. Кардинал Александър Фарнезе се сдобива с вилата през 1579 г. През 1927 г. дворецът е придобит от италианската държава и е подложен на мащабна реставрация.
Откриването на фреските е част от изложба, посветена н